Le Parkour – umění pohybu
Jan „Joanis“ Haluza. „Pochopit filozofii parkouru chce čas, protože si na ni musíte nejdřív zvyknout. Zatímco se snažíte o zvládnutí technik, nepocítíte příliš filozofie. Ale jakmile se dokážete pohybovat svou cestou, začnete zjišťovat, jak parkour mění další věci ve vašem životě a váš přístup k řešení problémů – například v práci – se změní, protože trénujete překonávání překážek. Toto náhlé zjištění se objevuje u různých lidí různě, někdy přijde velmi brzy a někdy velmi pozdě. Nemůžete říct „trvá to dva měsíce, než pochopíte, co je parkour.“ Teď už neříkám „dělám parkour,“ ale „žiju parkour,“ protože se stal mou životní filosofií, mou cestou, jak dělat všechno ostatní.“ Andreas Kalteis
Něco z historie
Parkour se inspiroval mnohými zdroji, především Přirozenou metodou Georgese Héberta, která vznikla na počátku dvacátého století. Francouzští vojáci ve Vietnamu se inspirovali Hébertovou prací a vytvořili to, co je dnes známo pod pojmem parcours du combattant. David Belle se k této překážkové trati a Hébertově Přirozené metodě dostal díky otci, Raymondu Bellovi, francouzskému vojákovi, který se těmto disciplínám věnoval. David Belle trénoval mnohé disciplíny, například bojová umění či gymnastiku, a hledal možnost jejich využití v životě.
Po přestěhování do Lisses v roce 1987 David Belle pokračoval ve své cestě. Zde se k němu přidala skupina lidí (např. Sébastien Foucan), která s ním trénovala, rozvíjela schopnosti a definice. V roce 1997 tak vznikla skupina Yamakasi (název pochází z jazyka Lingala a znamená silné tělo, silná duše, silný člověk). V roce 1998 pak vznikl samotný název disciplíny – parkour. Skupina Yamakasi se rozdělila v roce 1998 kvůli neshodám ohledně show Notre Dame de Paris. David Belle odchází ze skupiny a když Yamakasi v roce 2001 natočí film Yamakasi, David ho označuje za prostituci umění. V září 2003 byl ve Velké Británii odvysílán pořad Jump London se Sébastienem Foucanem, který odstartoval rychlé šíření parkouru po celé zemi. Zároveň však vzniká nový proud a posléze oddělující se disciplína zvaná Free running. 21. července 2004 založil Jerome Lebret se souhlasem Davida Bella portál Parkour.net, jehož fórum se brzy stalo virtuálním domovem nejzkušenějších a nejrespektovanějších traceurů a traceurek světa. V roce 2005 založil David Belle asociaci PAWA (Parkour Worldwide Association – Světová parkourová asociace), která mu měla pomoci šířit správnou myšlenku parkouru dále. Organizace brzy přestala plnit svoji funkci a David ji v roce 2006 opustil s tímto vyjádřením:
,, Aby se vyhnul dalšímu komerčnímu a filosofickému zneužití parkouru, David Belle oznamuje, že neručí za žádnou stránku, asociaci nebo společnost, která předstírá, že je oficiální tam, kde je oficiální jen název, který si dala.“ Následoval vznik skupiny Team Parkour by D. Belle a Bellových osobních stránek.
Parkour vs. freeruning
Parkour a freeruning. Tato dvě slova se velice často používají dohromady, jako název jedné sportovní disciplíny. Každé má ale nepatrně jinou definici. Nejrychleji a nejjednodušeji by to šlo vysvětlit takto:
Parkour – důraz na efektivitu a rychlost
Freerunning – důraz na efektnost a krásu
Česká asociace parkouru z.s.
Parkour.cz tvoří jednotnou organizaci sdružující zájemce o sportovní disciplínu parkour a freerunning na území České republiky. Propaguje a podporuje fyzický a psychický trénink, osobnostní rozvoj a zdraví životní styl jejich členů a veřejnosti. Spolupracuje s předními parkouristy, šíří znalosti v oblasti tréninku parkouru a zpřístupňují parkour široké veřejnosti. Jejich cílem je posunout parkour v Česku na novou úroveň a zachovat přitom původní myšlenky, kterými se řídili zakladatelé parkouru (být silný fyzicky i psychicky). (https://www.parkour.cz/cs/)
In Motion Academy Plzeň
Již v září bude v Plzni otevřena tréninková hala pro parkouristy. Program bude pestrý a týdenní rozvrh nabitý. Ve všední dny budou probíhat lekce parkouru, kde se bude formou zájmového kroužku parkour vyučovat. Lektory budou zkušení parkouristé z plzeňského parkourového týmu Overfly. Během týdne bude i několik večerních volných tréninků, které budou určené především již zkušenějším parkouristům. V noci z pátku na sobotu bude pravidelně probíhat akce Parkour Night, během které bude možné samostatně trénovat až do noci a v hale přespat. To umožní zkušenějším parkouristům z celého širokého okolí využívat halu naplno. O víkendu pak budou probíhat pravidelné, tříhodinové workshopy, kde se budou vyučovat hlavně základy parkouru. Workshopy budou určené hlavně těm, kteří s parkourem nemají příliš zkušeností a kteří si chtějí tuto disciplínu vyzkoušet. O sobotách bude navíc volný trénink i přes den. Krom těchto pravidelných akcí se budou čas od času konat větší Eventy, které budou podporovat rozvoj parkourové komunity. (http://imacademy.cz/plzen/)